Özellikle insanlar yüzük siparişi vermeden önce mutlaka profesyonel ölçüm sonuçlarına bakmalıdır. İlerleyen zamanda sıkıntı çıkaracak ölçüler, insanların yüzük takmasını bir eziyet haline getirebilir. Özellikle yüzük çapına göre ölçme yöntemi, buradaki tercihlerden en önemlisi. Pek çok kişi için sağlıklı alınan ölçü, güvenilir bir şekilde kullanılan yüzük modelinin avantajlarını göstermektedir.

Burada yüzük ölçüsü nasıl alınır dediğimizde, ilk olarak yüzük çapını gözden geçirmek ve daha sonra iplik metodu ile birlikte parmağın çevresini hesaplamak burada iyi bir sonuç verecektir. İşinin ehli olan uzmanlar özellikle ölçüm konusunda çok başarılı olabilmektedir. Yine de bununla beraber sizin burada yapmış olduğunuz değerlendirmeler ile birlikte parmağınıza uygun bir yüzük modelini bulmanız elbette ki çok daha kolay olacaktır. Erkek olsun bayan olsun alyans başta olmak üzere diğer yüzük modellerinin parmağı uyumlu olması çok önemli. Direkt olarak bir bijuteri, sarraf ve kuyumculara müracaat esnasında, uzman kişilerin alacağı ölçüler elbette ki doğru sonucu verecektir. Yine de uzaktan verdiğiniz siparişlerde bilinçli yöntemleri kullanmak çok önemlidir.

 İnternet sitelerin'de beğendiğiniz yüzüklerden hangisi sizin parmağınız için daha uygun yüzükler? Dahası, sipariş verirken karşınıza çıkacak “yüzük ölçüsü” kısmına ne yazmalısınız? veya, yüzük ölçüsünü neye göre belirleyeceksiniz? Büttün detayları ile yollagelsin mağzaların'da


Yüzük çevresine göre ölçme

Birinci Adım: Öncelikle yüzüğü takmayı düşündüğünüz parmağınızın çevresini ölçmek için bir parça ip ya da benzeri bir nesne alın.

İkinci Adım: İpi parmağınıza sarın ve ipin iki ucunun birleştiği yeri bir kalemle işaretleyin.

Üçüncü Adım: Milimetre (mm) ölçüsü olan bir cetvel bulun ve ip üzerinde işaretlediğiniz yerler arasında kalan uzunluğu ölçün. Bu değer parmağınızın çevresinin uzunluğunu verecektir.

Dördüncü Adım: Aşağıda yer alan tabloda parmak çevrenize göre belirlenmiş olan yüzük ölçüsünü görebilirsiniz.

·                                                                    

·       Yüzük Çapına göre ölçme

·         Yukarıda kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu iki yöntem dışında, yüzük çapını ölçme durumunu en yakın kuyumcuda profesyonel ölçüm yaptırarak da yüzük ölçünüzü bulabilirsiniz.

Kuyumcularda bulunan ve yüzük numarasının belirlenmesi için kullanılan “malafa” adlı alet, yüzüğü takacağınız parmağınızın en doğru ölçüsünü size verecektir.

Ayrıca bu yöntemin hata payı, diğer iki yönteme göre çok daha azdır.


 

Örnek: Yüzük iç çapı için elde ettiğiniz değer 18mm ise, yüzük ölçümünüz 17 demektir.

·